Protez Göz

Protez Göz

Protez göz, gözü doğuştan olmayanlara ya da sonradan cerrahi olarak alınmış hastalara estetik durması amaçlı uygulanan işlemdir. Uygulanan bu protez gözün, görme özelliği yoktur. Bu gözler insan vücuduna uyumlu bir şekilde yapılır. Kırılma, bozulma ve deforme olmayan bu gözler tamamen yapaydır. Bu yapay gözlerin çeşitleri vardır. Yapı olarak cam, porselen, akirilik malzeme kullanılarak yapılmış protezler vardır. Üretim şekline göre de fabrikasyon ve kişiye özel olarak iki şekilde üretimi vardır. Fabrikasyon olanlar standarttır. Boyut ve renk özelliği mevcuttur.

Kişiye özel olarak hazırlanan protezde ise ölçü alınır ve göz rengi tutturulur. Hazır protezlerin dezavantajı gözler cam, plastik gibi bir yapıdan oluşturulduğu için alerjik reaksiyona sebep olabilir ve çapaklanma sulanma, hatta enfeksiyona neden olabilir. Standart bir kalıp olan hazır protezler kişiye özel ölçü olmadığı için göz yuvasına birebir uymayabilir. Bu sebeple gözün içinde dönebilir ve yuvasından çıkabilir. Kişiye özel hazırlanan protezlerde hareket oranı fabrika üretimine göre daha çoktur. Göz kasında hareket varsa kasların yeri belirlenerek ölçü alınır ve protezi tam kasların üzerine getirilir.

Protez gözden sonra hastalar kısa sürede gözlerine alışırlar. Gözü çıkarıp takmalık bir durumları oluşmaz. Protezin temizliği için doktorun belirlediği belli aralıklarla kontrole gelinir. Protez göz ile hayatınıza kaldığı yerden devam edebilir; yüzebilir, spor yapabilirsiniz. Zamanla proteziniz eskir parlaklığını kaybedebilir.3-4 yılda bir değiştirilmesi protez uygunluğu olarak önemlidir.

Protez Göz’ün İnsan Sağlığı Açısından Önemi Nedir?

Göz yuvası insanların hassas kısımlarından biridir ve iyi korunması gerekir. Protez gözler sayesinde gözümüzü yabancı cisimlerden koruruz. Tampon görevi gören protez dış etkilerden korur. Aynı zamanda estetik açıdan da önemlidir. Kişiye özel hazırlanan protez gözler sayesinde doğal bir görünüme kavuşur. Protez göz sayesinde göz yuvasının gelişimi de sağlanır. Göz küresi oluşmamış bireylerde göz kasları çevresindeki kemiklerin büyümesi, göz boşluğundaki uyarıcı sistemin tetiklenmesi sonucu oluşur. Bu yüzden göz boşluğunun doldurulması gerekir bu da protez sayesinde olur.

Protez Cerrahisinde Kullanılan Orbital İmplantlar

Protez göz cerrahisinde 2 yöntem uygulanmaktadır. Birincisi ve genellikle kullanılanı evisserasyon dediğimiz göz içeriğinin boşaltılmasıdır. Bu yöntem ile göz kaslarına dokunmadan gözün içi boşaltıldıktan sonra boşluğu orbital implant ile doldururuz. Bu işlem 30 dakika kadar sürmektedir. Diğer bir yöntem ise gözün tamamının alınmasıdır. Enükleasyon dediğimiz bu yöntem ile göz kasları ayrılır ve göz bütün olarak alınır. Kaslar konulan orbital implant üzerine yerleştirilir. Bu iki yöntemden hangisi uygulanırsa uygulansın iyi sonuç almak için iyi bir cerraha ve protez işçiliğine gerek vardır. Protez cerrahisinde kullanılan orbital implantlar;slikon,akrilik,polietilen ve hidroksiapatit materyallerden yapılır.Protez göz cerrahisi başarılı olursa ikinci ameliyata gerek kalmaz.Orbital implantlar ömür boyu kullanılabilir.Fakat bazı sebeplerden dolayı yan etkiler olabilir. Bunlar protezin devamlı çapaklanması, yüzeyinin açılması ve yerinden çıkmasıdır. İyi bir sonuç almak istiyorsanız doktorunuzu iyi seçmenizde fayda vardır.

 

 

Paylaşın:

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Plexr ile Göz Kapağı Estetiği

Plexr ile Göz Kapağı Estetiği

Üst ve Alt Göz Kapağı Kırışıklıkları, Kaz Ayakları, Kulak Önü Kırışıklıkları, Yara Ameliyat Kesi İzleri, Et Benleri Gibi Yüz ve Göz Bölgesindeki bir çok nokta için Ameliyat olmadan, Yan etkisi Bulunmayan, En Güvenli Lazer Sistemidir.

Devamını Oku
>Plexr İle Et Beni Aldırma

Plexr İle Et Beni Aldırma

Plexr Plazma Enerjisi Yeni bir lazer teknolojisi olup, daha önce ameliyatla alınan et benlerini, artık anastezi ve cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın, kısaca ameliyatsız, ağrı acı olmadan kısa sürede kurtulmak mümkün.

Devamını Oku
Cilt Yara Leke Tedavisi

Cilt Yara Leke Tedavisi

Cildimizde oluşan Güneş Lekeleri, Hamilelik Lekeleri, Yaşlılık Lekeleri, Fibrom, Lipom, Siğil, Kabarık Lezyonlar ve Ksantelazma'lardan çok kısa sürede, Ameliyat olmadan kurtulmak mümkün.

Devamını Oku